Retina ready

Co to znaczy, że strona www jest Retina ready?

by Marta Eichstaedt

Przy tworzeniu stron internetowych agencja interaktywna może zapytać was, czy serwis i zdjęcia mają być „Retina ready”? Co to znaczy i czy warto w tę opcję inwestować?

Retina ready jest najbardziej zaawansowaną technologią stosowaną przez markę Apple w urządzeniach iPhone, iPad, MacBook itp. Wyświetlacz Retina ma wysoką gęstość pikseli. Są one ułożone tak blisko siebie, że ludzkie oko nie rozróżnia ich z normalnej odległości. A, gdy użytkownik nie widzi pikseli, widzi pełny – doskonały obraz.

Co to oznacza w praktyce?

Po prostu obraz w lepszej jakości. Tekst i zdjęcia przez nas oglądane na urządzeniach przenośnych i komputerach są ostrzejsze, bardziej wyraziste i szczegółowe, a kolory intensywniejsze.

Jak to wygląda od strony technicznej?

Dostosowanie strony do wyświetlacza Retina ready nie jest trudne. Wystarczy przygotować dwukrotnie większe zdjęcie. Czyli, na przykład, jeśli nasze zdjęcie musi mieć rozmiar 200X200 pikseli przygotowujemy 400X400 pikseli, a następnie po załadowaniu ustawiamy: „width=”200″ height =”200″.

Inny sposób polega na wykorzystaniu arkuszy stylów CSS. Użytkownicy WordPress mają ułatwione zadanie. Mogą skorzystać z wtyczki WP Retina 2x, która odpowiada za tworzenie dwukrotnie większych plików – obrazów dodanych do Mediów, a także automatycznie podmienia zdjęcia, które są już na stronie. Trzeba wtyczkę zainstalować, aktywować, przejść do podstrony Media, wybrać opcję Generate for all files i rozpocznie się proces podmiany „starych” zdjęć. W momencie, kiedy okaże się, że jakieś oryginale zdjęcie jest zbyt małe otrzymamy informację.

Wtyczka współpracuje z Enable Media Replace – rozszerzeniem, które doskonale sprawdza się przy podmianie małych obrazów.

Producenci urządzeń technologicznych dokładają wielu starań, aby dać użytkownikom idealne narzędzie pracy – pod względem możliwości funkcjonalnych, ale również pozwalające być jeszcze „bliżej” treści.  Wyświetlacz Retina ready jest tak naprawdę dodatkiem poprawiającym komfort obcowania ze stronami internetowymi.

Retina ready a WordPress

Osoby zainteresowane rozwiązaniem Retina ready i pracujące w WordPressie mogą skorzystać z gotowych Themes (motywów). Oto niektóre z nich:

1. Nimble – prosty w obsłudze WordPressTheme z czytelnym design. Poza wyświetlaczem Retina ready zapewnia stronę responsywną na urządzenia mobilne.

2. Local news – doskonała alternatywa dla osób poszukujących layoutu do magazynu, gazety czy czasopisma. WordPress z funkcją responsynwego design.

3. Camp – e-commerce WordPress Theme. Umożliwia zaprezentowanie produktów w jakości Retina ready.

4. Foodlovers – WordPress Theme doskonały dla stron internetowych o tematyce restauracyjnej. Dzięki wsparciu wyświetlacza Retina na www mogą być prezentowane zdjęcia żywności w wysokiej jakości.

5. Outreach – WordPress dla organizacji charytatywnych i organizacji non-profit. Daje możliwość efektywnego zarządzania treścią. Dzięki funkcji responsywnego design i wyświetlacza Retina wielkość darów może być wyższa.

Podsumowanie

Wyświetlacz Retina ready to kolejny „wymysł” Apple. Czy warty uwagi? Myślę, że tak. Jeśli nasze treści i zdjęcia mogą być prezentowane w wyższej jakości i uprzyjemnić odbiorcom kontakt ze stroną należy wykorzystać nowe rozwiązania technologiczne. Retina ready doskonale sprawdzi się w przypadku sklepów, stron artystów, witryn agencji reklamowych – wszędzie tam, gdzie jakość zdjęcia dla użytkownika i firmy ma znaczenia.

Poprzedni wpis:

Kolejny wpis: